נוטלת גלולות? תבחרי בבן זוג לא מתאים

גלולות למניעת הריון אולי העניקו לנשים אחריות על גופן, אבל מחקר מצא כי גלולות גם גורמות לנשים להימשך לגברים לא מתאימים להן. הכיצד? מירב שרון מסבירה את הקשר שבין גלולות, חוש ריח ומציאת בן זוג

חוש הריח נתפס כבעל חשיבות מכרעת אצל בעלי חיים ובני אדם בחיפוש שלהם לזיווג.

מסתבר שאנשים נוטים להימשך על פי הריח לאנשים בעלי הרכב גנים שונה משלהם. לתופעה זו יש גם משמעות אבולוציונית, מפני שגיוון גנטי בזוגיות מגביר את הסיכוי לילדים בריאים.

אם תשאלו את הבריטים, לגלולות למניעת הריון יש השפעה על המידה שבה אישה נמשכת לריח של גבר, והשפעה זו יכולה לכוון אותה לבחור בבן זוג שדומה לה מבחינה גנטית. ודומה זה לאו דווקא דבר טוב.

במחקר החדש גילו החוקרים שנשים, לאחר שהן מתחילות להשתמש בגלולות, נוטות להעדיף ניחוח של גבר שדומה להן מבחינה גנטית. הריח שלו, פשוט מאוד, יותר “סקסי” עבורן.

המחקר, שפורסם בכתב העת journal Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, נערך בניהולו של ד”ר ס. קרייג רוברטס, שגייס 110 נחקרות בגילאי 18-35.

המשתתפוות קיבלו חולצות משומשות של שישה גברים והיו צריכות לדרג את הניחוח הנידף מהן. הן התבקשו לתאר מהי המידה שבה הריח נעים עבורן ומהי מידת האינטנסיביות של הניחוח.

בין השאלות שנשאלו הנשים היתה השאלה: “בהתבסס על הריח הזה, עד כמה היית רוצה שהגבר שלבש חולצה זו יהיה בן זוגך לטווח ארוך?”.

עבור כל אישה, החוקרים בחרו מראש שלושה גברים שדומים לה מבחינה גנטית ושלושה גברים ששונים ממנה.

במפגש הראשון, כשהנשים התבקשו להריח את החולצות, אף אחת מהן לא השתמשה בגלולות. המפגש הבא התרחש כעבור שלושה חודשים, לאחר ש-40 מהנשים התחילו להשתמש בגלולות למניעת הריון.

החוקרים מצאו באופן כללי, שככל שהריח של גבר נעים עבור האישה כך היא תמשך אליו יותר. אך עבור נשים שהתחילו להשתמש בגלולות, ההגדרה של מה שנחשב בעיניהן ניחוח סקסי השתנתה במהלך הזמן.

בהצהרה כתובה ציין ד”ר רוברטס ש”התוצאות הראו שההעדפות של נשים שהתחילו להשתמש בגלולות השתנו לכיוון של בחירת בני זוג עם מבנה גנטי דומה”.

לפי החוקרים, אם חוש הריח אכן משחק תפקיד חשוב בבחירת פרטנר, יתכן שיש לגלולות למניעת הריון השפעה על כך שנשים יבחרו לעצמן פרטנר לא אידיאלי עבורן.

ד”ר רוברטס מסביר את הממצאים הללו בכך שלא רק שדימיון גנטי בזוגיות יכול להוביל לבעיות של פוריות – זה אף יכול לבסוף להוביל לפירוקן של מערכות יחסים, כאשר האישה תפסיק להשתמש בגלולות.

אז מה למדנו מהמחקר הזה? יתכן כי מחקר זה הוא אחד ההסברים לעליה המתמדת בבעיות פוריות שיש בדור הזה.

בעיות פוריות פוגעות בכ-10%-15% מהזוגות המעוניינים להביא ילדים אל העולם ויוצרות משבר חמור, המתבטא בכל תחומי החיים: בהיבט האישי-נפשי, בזוגיות, בהיבט המשפחתי, החברתי ובקריירה. כמו כן, מחקר זה יכול להיות הסבר אחד לאחוז הגירושין ההולך וגובר – הנשים בוחרות בני זוג לא מתאימים בגלל השפעת הגלולות.

לסיכום, מצד אחד גלולות למניעת הריון מעצימות נשים כי הן יכולות לקחת אחריות על הגוף שלהן ולבחור מתי הן רוצות להיכנס להריון ומתי הן לא, מצד שני, יתכן ויש מחיר שהן משלמות וטרם יודעות מה ההיקף שלו.

הכתבה פורסמה לראשונה בפורטל בריאות BeOK.